Saulės elektrinių montavimas

Saulės baterijos ant stogo tampa vis populiaresnėmis, nes brangstant elektros energijai, dauguma vartotojų ieško alternatyvių būdų kaip sumažinti kaštus. Taip pat toks sprendimas leidžia efektyviau išnaudoti atsinaujinančius resursus bei sumažinti neigiamą poveikį aplinkai. Dėl šios priežasties, saulės elektrinė ant stogo yra ne tik šiuolaikiškas, bet ir itin naudingas pasirinkimas. Besivystant šiai sričiai mūsų šalyje, ženkliai išaugo poreikis tokioms paslaugoms kaip saulės elektrinių montavimas ir prijungimas prie tinklų. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad visas procesas nėra labai sudėtingas, tačiau yra nemažai detalių, kurios gali turėti svarbios įtakos galutiniam rezultatui. Kokybiškas baterijų ir kolektorių įrengimas ant stogo yra reikalingas tiek elektrai gaminti, tiek ir kitiems procesams, kuriems reikalinga energija, pavyzdžiui, karšto vandens paruošimui ar patalpų šildymui. Tiek vienam, tiek kitam poreikiui patenkinti yra montuojama skirtinga įranga. Pagrindinė saulės energijos elektrinės funkcija yra elektros generavimas, dėl to ją įrengiant, būtina pasirūpinti specialiais moduliais – baterijomis. Kas planuoja saulės energiją naudoti vandens šildymui ir tolimesniam jo naudojimui šildymo sistemoje arba vandentiekyje, būtini saulės kolektoriai.

Išskyrėme kelis pagrindinius privalumus, kuriais pasižymi saulės elektrinės:

  1. Ekonomiškumas. Kolektoriai gali ženkliai sumažinti išlaidas elektrai bei šildymui, kas ypač aktualu šaltuoju metų laiku.
  2. Ekologiškumas. Saulės baterijos yra draugiškos aplinkai ir mūsų sveikatai.
  3. Ilgaamžiškumas. Visa įranga yra gaminama iš aukštos kokybės medžiagų, pagamintų naudojant naujausias technologijas. Visi metaliniai ir stiklo elementai yra atsparūs temperatūrų pokyčiams ir kitiems išoriniams veiksniams.
  4. Autonomiškumas. Saulės kolektorių sistema gali dalinai arba visiškai užtikrinti nepriklausomą veikimą nuo centralizuoto elektros arba šilumos tiekimo.

Saulės elektrinių montavimo ypatumai

Saulės elektrinės montavimas yra atliekamas per kelis etapus:

  • Projektavimas;
  • Paruošiamas saulės elektrinės komplektas su visais reikalingais elementais;
  • Atliekamas saulės kolektorių montavimas;
  • Elektrinė jungiama prie namo elektros sistemos.

Projekto paruošimo pradžioje reikia įvertinti namo stogą, jo plotą, nuolydžio kampą ir kitus konstrukcijos ypatumus. Dėl šios priežasties, labai svarbu tiksliai atlikti visus apskaičiavimus, nes jų dėka galima pasiekti didžiausią sistemos efektyvumą bei išvengti montavimo klaidų.

Saulės modulių montavimas ant stogo yra vykdomas atsižvelgiant į kelis svarbius veiksnius, be kurių nepavyks užtikrinti tinkamo sistemos funkcionavimo:

  • Tikslus saulės energijos efektyvumo apskaičiavimas. Jis yra būtinas siekiant nustatyti koks energijos kiekis yra reikalingas jūsų namų ūkiui bei kokie turėtų būti saulės modulių matmenys ir konstrukcija, norint pasiekti didžiausią efektyvumą.
  • Azimuto ir pakreipimo kampo nustatymas. Tai labai svarbus procesas, leidžiantis efektyviai išnaudoti saulės šviesą būtent toje vietovėje kur yra įrenginėjama saulės baterijų sistema. Tai labai svarbus veiksnys, leidžiantis pasiekti didžiausią efektyvumą, nes net kelių laipsnių skirtumas gali turėti labai didelį poveikį generuojamam energijos kiekiui.
  • Tinkamiausios vietos parinkimas. Svarbu kur bus atliekamas saulės panelių tvirtinimas. Šis veiksnys svarbus ne vien sistemos efektyvumui, bet ir techniniam išpildymui, nes svarbu tinkamai paskirstyti apkrovas stogo konstrukcijai. Taip pat svarbus ir estetinis vaizdas.
  • Taisyklingas visų elementų pajungimas ir išdėstymas, neleidžiantis prarasti efektyvumo.

Ant kokių paviršių saulės elektrinės gali būti montuojamos?

Vienas svarbiausių veiksnių, dėl kurių saulės elektrinės sulaukia didelio populiarumo – tai galimybė jas įrengti praktiškai ant bet kokios konstrukcijos – tiek šlaitinio, tiek ir plokščio stogo. Taip pat, tam tinka ir pastatų sienos, bei specialiai paruoštos aikštelės ant žemės. Visgi stogas išlieka pagrindine vieta tokio tipo sistemų montavimui, nes jis įprastai pasižymi dideliu plotu, o sumontuoti kolektoriai nereikalauja papildomos vietos kieme. Taip pat nėra labai didelio skirtumo ir kokia yra stogo danga. Planuojant saulės elektrinių įrengimą, kai konstrukcija bus tvirtinama virš esamos dangos, galimas pasirinkimas renkantis iš šių dangos alternatyvų: skarda, bitumas ar čerpės. Esminis skirtumas montuojant atsiranda tais atvejais, kuomet saulės moduliai yra įleidžiami į pačią dangą.

Šlaitiniuose stoguose saulės baterijos įprastai įrengiamos paraleliai su šlaito danga. Jos gali būti dedamos virš dangos, tvirtinant ant specialių laikiklių arba modulius montuojant į pačią stogo dangą ir taip jie tampa vientisa jo dalimi. Idealiausiai tam tinka į pietus orientuotas šlaitas. Norint gauti didžiausią efektyvumą labai svarbu tai, kad tarp saulės spindulių ir kolektorių nebūtų jokių kliūčių, galinčių mesti šešėlį, pvz. aukštų medžių ar kitų pastatų.

Saulės modulių tvirtinimas ant plokščių stogų atliekamas naudojant specialius laikiklius, kurie padeda sukurti tinkamą pasvirimo kampą. Įrenginėjant kelias kolektorių eiles, labai svarbu tinkamai apskaičiuoti atstumus tarp jų, kad net ir tomis dienomis, kai saulė per pietus yra arčiausiai horizonto linijos, vienų baterijų šešėlis neužstotų už jų esančių. Taip didesnis naudingas plotas bus efektyvesnis, dėl ko saulės elektrinės ant daugiabučio stogo – gali būti visiškai ne fikcija, o realus taupumą užtikrinantis sprendimas.

Kiek laiko užtrunka saulės elektrinės montavimo procesas?

Nors saulės elektrinės projektavimas gali užtrukti, tačiau konstrukcijų montavimo darbai vyksta gana greitai. Pats montavimo procesas priklauso nuo kelių veiksnių, tokių kaip:

  • Montuojamos elektrinės galingumas, būtent nuo jo priklauso kiek ir kokių modulių reikia sumontuoti ir kokia konstrukcija būtų tinkamiausia.
  • Stogo tipas. Plokščios konstrukcijos yra patogesnės darbų atlikimui, tad ir montavimas vyksta paprasčiau ir greičiau. Didesnis nuolydis gali apsunkinti darbų atlikimo greitį.
  • Oro sąlygos. Saulės elektrinių įrengimui yra būtinas geras oras. Lyjant arba prisnigus darbus atlikinėti tampa pavojinga ir dėl to montavimo procesas gali užsitęsti.

Įprastai standartiniam gyvenamajam namui montuojant 5-10 kW galingumo elektrinę ir esant palankioms oro sąlygoms darbai trunka iki 2 dienų.

Nuo ko priklauso saulės elektrinių montavimo kaina?

Planuojant įsirengti ant savo namo stogo saulės kolektorius ir tokiu būdu modernizuoti savo elektros bei šilumos sistemą, gana svarbiu veiksniu tampa viso projekto kaina. Kiekvienam savininkui yra svarbu žinoti per kiek laiko atsipirks jo investicijos ir nuo ko priklauso saulės elektrinės įrengimo kainodara. Tad įvardinsime pagrindinius elementus, kurie turi įtakos galutinei kainai:

  • Įrenginėjamos elektrinės galia, nes nuo jos priklauso konstrukcijų dydis, modulių ir komplektuojamų elementų kiekis.
  • Stogo tipas ir plotas, nes tai lemia kokios konstrukcijos prireiks saulės kolektorių montavimui. Pigiau montavimo darbai atsieis skardinių stogų savininkams, o tiems kieno namas yra dengtas čerpėmis jie kainuos brangiau.
  • Pasirinktos įrangos prekės ženklas. Rinkoje yra siūloma pakankamai daug skirtingų sprendimų, kurių vieni yra pigesni, kiti brangesni, priklausomai nuo to, kas juos gamina ir kokia komplektacija yra siūloma.
  • Montavimo meistrų darbo įkainiai. Nors dauguma užsakovų mano, jog visus montavimo darbus gali atlikti patys, tačiau rekomenduojama samdyti tik patikimus montavimo meistrus, nes taip bus ne tik užtikrintas saugumas, bet ir atliktų darbų kokybė.
  • Papildomi darbai, tokie kaip konstrukcijų dažymas ar sertifikavimas, kurie gali turėti įtakos galutinei kainai.

Patyrę profesionalai ganėtinai tiksliai įvertins visus darbų ypatumus ir nustatys galimus kaštus bei atlikę skaičiavimus pateiks saulės elektrinės įrengimo sąmatą.

Saulės baterijos ant stogo – ar galiu įsirengti pats?

Kaip ir daugelį namo statybų ar modernizavimo darbų, saulės kolektorių montavimą galima atlikti ir savo rankomis. Taip bandoma sutaupyti, tačiau neturint montavimo patirties ir nežinant tam tikrų konstrukcijų ypatumų, montuoti saulės baterijų savarankiškai nerekomenduojame. Jei vis dėl to, nusprendėte pabandyti, tuomet svarbu ne tik susipažinti su montavimo instrukcija, laikytis visų saugumo reikalavimų, bet ir rasti talkininkų, kurie galėtų padėti. Manome, kad savarankiškas saulės elektrinių įrengimas, nėra pats geriausias sprendimas, nes:

  • Gaištamas laikas. Montavimo procesas nėra greitas, ypač darant visus darbus pirmą kartą, o įvertinus, kad gali tekti ieškoti ir pagalbininkų bei derintis prie jų laisvalaikio, visas procesas gali užtrukti labai ilgai.
  • Klaidos. Specialistų patirtis padeda išvengti brangiai kainuojančių galimų klaidų. Atliekant montavimo darbus patiems, klaidų išvengti bus žymiai sunkiau, tad visuomet yra rizika, jog teks perdaryti ar dar blogiau – keisti sugadintas konstrukcijas naujomis.
  • Medžiagų pasirinkimas. Montavimo darbų atlikimui didelę įtaką turi medžiagų pasirinkimas, pavyzdžiui, net tokios smulkmenos kaip saulės baterijų tvirtinimo elementai. Šiuo atveju, bandymas sutaupyti ar pritaikyti panašias medžiagas gali lemti trumpesnį sistemos tarnavimo laiką arba dar blogiau – pastovius gedimus.

Kvalifikuotų specialistų samdymas leidžia užtikrinti ne tik paslaugų kokybę, bet ir atliktų darbų garantiją. Tad pastebėjus galimus trūkumus ar gedimus, galima kreiptis į meistrus, kurie juos greitai gali pašalinti. Be to, specialistai tiksliau apskaičiuos kaip ir kur reikėtų įrenginėti elektrines bei užtikrins efektyvesnį jų darbą.

Saulės elektrinių montavimo garantija ir jos trukmė

Norint, kad montuojamai saulės elektrinei galiotų garantija, tiek pačiai įrangai, tiek ir atliekamiems darbams, svarbu, viską patikėti vienam tiekėjui. Mūsų įmonė turi didžiulę patirtį šioje srityje, tad galime garantuoti ne tik puikią medžiagų kokybę, bet ir nepriekaištingai atlikti montavimo darbus. Be to, mūsų šalies įstatymai yra gan palankūs, apsaugant vartotojus ir užkertant kelią nesąžiningai atliekamiems darbams. Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse yra numatyta, kad rangovas yra atsakingas už defektų pašalinimą per:

  • 5 metus;
  • 10 metų, jei defektai buvo paslėptuose elementuose;
  • 20 metų jei defektai buvo paslėpti tyčia.

Ką dar svarbu žinoti apie saulės elektrinių montavimą?

Nors saulės elektrinių montavimas tampa gana įprastu reiškiniu, tačiau jis vis dar yra ganėtinai sudėtingas procesas, kuriam reikia tinkamai pasiruošti. Prieš užsakant paslaugas, rekomenduojama susipažinti su esama situacija šalyje, galima valstybės parama, siūlomos įrangos ir atliekamų darbų ypatumais. Šiuo metu kiekvienas, norintis įsirengti saulės elektrinę, gali kreiptis dėl valstybės paramos. Jos dydis priklauso nuo planuojamos pasiekti galios ir siekia iki 323 Eur vienai kilovatvalandei. Taigi jei planuojate turėti 5kW galios elektrinę, tai parama gali siekti 5 x 323 = 1615 Eurų.

Valstybės parama neabejotinai palengvina finansinę naštą, susijusią su įrangos pirkimu ir elektrinės įrengimu. Tačiau vertinant bendrą projekto kainą, rekomenduojame pirkėjams įvertinti visą laikotarpį, kurį tarnaus įranga, o jis neretai siekia net iki 30 metų. Taigi jei išdalintumėte visas išlaidas keliems dešimtmečiams, tai tos išlaidos ne tokios jau ir didelės.

Didelę svarbą montavimui turi įranga ir pats montavimo procesas. Todėl tiems, kuriuos domina saulės moduliai, atsiliepimai ir kitų pirkėjų nuomonės gali gerokai palengvinti gyvenimą ir pagreitinti apsisprendimo procesą. O profesionalių meistrų patirtis ir gebėjimas įgyvendinti net ir pačius įmantriausius projektus, reiškia saugumą ir garantijas savininkams, kurie išvengs galimų gedimų.

Turite klausimų ar norite pasitarti? Parašykite mums!


Tik savo svetainės lankytojams teikiame
NEMOKAMĄ konsultaciją telefonu

Įveskite žemiau esančiame laukelyje savo
telefono numerį – mes Jums paskambinsime
ir atsakysime į visus rūpimus klausimus.

Mes Jums paskambinsime dar šiandien.
Ačiū, kad kreipiates.
Uždaryti
Gauti nemokamą konsultaciją
Konsultacija vėliau